Świecznik DIY, czyli ozdoba w wersji ekonomicznej
7 lipca 2016 | autor: Dorota Szelągowska
W aranżacji stołu świeczki są ważne. Bardzo. Staram się, aby niezależnie od okazji były zawsze obecne. Nadają klimat, ocieplają wnętrze, a naturalny płomień, robi więcej niż fikuśne dekoracje. Podczas uroczystości – wesel, rocznic, przyjęć mamy problem z wielkością świeczników czy ich kształtem. Postanowiłam zatem zrobić swój własny – taki, który przy okazji będzie kosztował jak najmniej.
Do zrobienia świecznika, a dokładnie dwóch o różnych wysokościach potrzebować będziecie:
-
tralki – używanej lub nowej (dostępne w sklepach budowlanych i online), z jednej tralki można zrobić 2 lub 3 świeczniki
-
płyty mdf o grubości 15 mm lub innej płyty, z której można wyciąć podstawki w formie okręgów
-
wiertarki z nakładką do wycinania okręgów (dostępna w sklepie budowlanym lub u sąsiada ;-))
-
farby, pędzli
-
kleju na gorąco, wkrętów do drewna, śrubokrętu
-
piły do drewna
Na początku wycinamy podstawki z płyty: dwie wielkości, średnica 13 cm oraz 7,5 cm. Będą to podstawka (na dół) i platforma do postawienia świeczki. Docinamy tralki na dwie wysokości: 12 cm oraz 22 cm. Ta wysokość jest dość umowna. To ważne, by dobrze zaplanować cięcie i z jednej tralki zrobić minimum dwa świeczniki. Ja użyłam jakiejś, którą znalazłam w magazynie, ale jeżeli nie będziecie robić recyclingu, wybierzcie takie z największą ilością zdobień – świeczniki będą ciekawsze.
Pocięte części należy pomalować – ja wybrałam biały – chciałam stworzyć neutralną podstawę do różnorodnych aranżacji.
Na końcu pozostaje montaż. Po wyschnięciu wszystkich części łączymy: większą podstawę z tralką i platformę o mniejszej średnicy. Można użyć kleju na gorąco, ale zalecam skręcić świecznik wkrętami do drewna, dla pewności.
Pomysł zrobienia świeczników powstał po pierwsze z racji ekonomicznej. Potrzebuję takiej aranżacji na 30 stołów, więc koszt jest znaczący. Przede wszystkim jednak nie mogłam znaleźć, drewnianych smukłych, prostych świeczników, które nie dominują aranżacji, a uzupełniają ją właściwie. To zawsze problem podczas aranżacji stołów na przyjęcie – jak stworzyć spójne i ciekawe dekoracje, jednocześnie zostawiając miejsca na potrawy czy nakrycia dla gości. A do tego w takiej opcji, by goście siedzący przy jednym stole widzieli się wzajemnie.
Do.